štvrtok 14. mája 2015

Čo

je

skleróza


Príznaky

Symptómy u jednotlivcov sú rôzne a časom sa u toho istého človeka môžu meniť. Ak sú včas zachytené a diagnostikované, súčasná liečba dokáže zabezpečiť veľmi vysokú kvalitu aj dĺžku života s touto diagnózou.
Dôležité je nepodceňovať vyšetrenie u neurológa.

Najčastejšie príznaky

Mávate dvojité videnie a problémy s rovnováhou a koordináciou? Trápi vás náhla strata zraku, svalová slabosť zapríčiňujúca problémy s chôdzou, tŕpnutie končatín či pocity pichania? Medzi najčastejšie prejavy sklerózy multiplex patria práve tieto príznaky. V rozvinutých štádiách choroby sa môže pridať únava, triaška, necitlivosť končatín, bolesť, závraty, problémy s rečou a ďalšie.

Symptómy sú odlišné u každého jednotlivca a časom sa u toho istého človeka dokonca môžu meniť. Závisia od miesta zápalu, ktorý môže vzniknúť v rôznych častiach mozgu a miechy. Ak sú postihnuté nervové vlákna zodpovedné za prenos signálov zmyslového vnímania, pacient cíti príznaky najmä v tejto oblasti. Pri postihnutí nervových vlákien, ktoré inervujú svaly, má človek problémy s pohybom. Choroba môže postihnúť súčasne viacero nervových oblastí a nefunkčnosť sa môže objavovať v rôznom čase.


Najčastejšími príznakmi sú:

  • Poruchy videnia – rozmazané alebo dvojité videnie, neschopnosť rozoznávať farby
  • Poruchy zmyslového vnímania – nezvyčajné vnemy ako pichanie, svrbenie, tŕpnutie, mravčenie
  • Únava – neustály pocit únavy
  • Svalová slabosť a strnulosť – problémy s chôdzou, rovnováhou, koordináciou
  • Problémy s vyprázdňovaním – zápcha, ťažkosti pri močení
  • Sexuálne problémy – impotencia, strata citlivosti
  • Poruchy pamäti – znížená schopnosť plánovania, predvídania, úsudku
  • Bolesť – akútne i chronické pocity bolesti
  • Zmeny nálad – klinické príznaky choroby môžu ako sprievodný jav navodiť depresiu


Viac

o

príznakoch

Poruchy videnia

Najčastejšie ide o zápalové postihnutie očného nervu. Prejavuje sa ako čiastočná alebo úplná strata (čiastočné alebo úplné zahmlenie) ostrosti zraku. Postihnuté tiež môže byť videnie farieb. Môže ísť o dvojité videnie alebo ťažkosti s postrannými pohybmi očí.

Poruchy zmyslového vnímania

Skleróza multiplex môže ovplyvniť váš hmat, čo sa zvykne prejaviť zníženou citlivosťou, brnením či pichaním. Rovnako môžete mať pocit pálenia alebo precitlivene miesta na koži. Pacienti s SM sa často sťažujú na zníženú citlivosť, ktorá sa šíri od ich nôh až po pás či hruď. Takéto príznaky sa najčastejšie vyskytujú u ľudí s relapsujúco-remitujúcou a progresívnou SM a môžu byť na ktoromkoľvek mieste na tele v rôznom rozsahu (napríklad od malého miesta na koži až po celú končatinu).

Únava

Až ¾ pacientov s SM sa sťažuje na častú únavu. Väčšinou sa jedná o pocit neprimeranej únavy vo vzťahu k vykonanej činnosti. Zvykne prísť bez varovania a jej príčina je neznáma.

Svalová slabosť a strnulosť

Prejavuje sa znížením svalovej sily, pričom postihuje jednu alebo viacero končatín. Typický je pocit únavy alebo námahy, najmä po chôdzi. Postupne môže túto svalovú slabosť začať sprevádzať fenomén spasticity alebo meravosť končatín, ktorá postihuje najmä nižšie oblasti dolnej končatiny.

Poruchy rovnováhy a pohybovej koordinácie

Tieto poruchy, tiež časté pri SM, vyvolávajú chôdzu, ktorá sa podobá
chôdzi opilca. Osoba tiež môže mať problém uchopovať predmety alebo čitateľne písať.

Problémy s vyprázdňovaním

Poruchy močenia sa môžu prejaviť častou potrebou močiť, prípadmi inkontinencie alebo aj ťažkosťami vyprázdniť močový mechúr.

Sexuálne poruchy

U mužov sa prejavujú poruchami erekcie, u žien bolesťami alebo narušením citlivosti.

Bolesť

Bolesť predstavuje jeden z najčastejších symptómov sklerózy multiplex tak, ako aj únava, ktorá postihuje približne jedného z dvoch pacientov. Väčšina štúdií hlási výskyt u 40 až 50% prípadov. Bolesť sa môže objaviť veľmi skoro (už pri prvom záchvate) a môže byť rôzneho pôvodu. Nie vždy sa spája s SM a pacient na ňu neurológa často neupozorní. A predsa je veľmi dôležité povedať mu o akejkoľvek bolesti, aj o veľmi malom nepríjemnom pocite v chrbte, pričom mu treba presne vysvetliť, čo cítite a za akých okolností, aby z toho mohol pochopiť mechanizmus a navrhnúť vám adekvátnu liečbu.

Naša rada na záver:

Ak pociťujete alebo ste viackrát zaznamenali niektoré z hore uvedených príznakov, odporúčame vám absolvovať neurologické vyšetrenie. Neurológ je kľúčovým odborníkom pre diagnostiku sklerózy multiplex.


Typy

sklerózy

multiplex

a

ataky

Skleróza multiplex sa vyskytuje v niekoľkých podobách. Symptómy sa objavujú v období atakov (relapsov), aby opäť čiastočne alebo úplne zmizli a zostali nenápadné v normálnom živote aj niekoľko rokov.

Vývoj SM

Vývoj SM je variabilný. Symptómy sa objavujú formou atakov (relapsov) a zvyknú čiastočne alebo úplne zmiznúť vo fáze dočasnej úľavy, ktorú nazývame remisia. Môžu zostať nenápadné v normálnom alebo takmer normálnom živote aj niekoľko rokov. Na začiatku ochorenia zvyčajne nie je možné predpovedať danému pacientovi, aká bude frekvencia alebo stupeň regenerácie atakov, ani neurologický stav po dvoch, štyroch alebo desiatich rokoch. Každý pacient je individuálny prípad, ktorý sa nepodobá žiadnemu inému. Vývoj v čase a prejavy ochorenia sú odlišné od pacienta k pacientovi a tiež u jedného pacienta.



Ataky

V 85% prípadov sa na začiatku ochorenie prejavuje relapsujúcou-remitujúcou formou. Táto forma ochorenia - vyvíjajúca sa atakmi - je definovaná ako časová následnosť epizód atakov (relapsov), v priebehu ktorých sa objavujú a ustupujú neurologické symptómy, prerušované intervalmi relatívneho pokoja. Prvé príznaky, ktoré budú pacienta postihnutého SM trápiť, budú teda príznaky atakov (relapsov). Frekvencia týchto atakov je variabilná od jednotlivca k jednotlivcovi (v priemere jeden atak za rok). Iba v 15% prípadov sa SM nebude vyvíjať atakmi, a vtedy hovoríme o primárne progresívnej forme.

Typy sklerózy multiplex

Skleróza multiplex sa vyskytuje v niekoľkých podobách. Najčastejšou formou, ktorá postihuje až 85 percent pacientov, je relapsujúca-remitujúca, dočasne ustupujúca roztrúsená skleróza. Príznaky sa prejavujú formou atakov (relapsov). Aby sme mohli hovoriť o ataku, musia sa príznaky prejavovať viac ako 24 hodín. Ataky trvajú jeden až dva týždne a strácajú sa po jednom až dvoch mesiacoch. Prestávka medzi jednotlivými atakmi spočiatku môže byť rôzna v závislosti od typu ochorenia, dĺžky ochorenia, ako aj liečby.



Najviac

ohrozená

skupina

Presná príčina vzniku sklerózy multiplex nie je doteraz známa. Ochorenie sa u väčšiny pacientov prejaví prvýkrát v dospelom veku medzi 20. a 40. rokom. Ženy sú postihnuté dvakrát častejšie ako muži. Výskyt u detí pod 10 rokov alebo u seniorov nad 60 rokov je vzácny.

Pôvod SM

Štúdie hovoria, že choroba je spôsobovaná nielen endogénnymi faktormi, vlastnými jednotlivcovi (ako genetika), ale rovnako aj exogénnymi faktormi, ktoré závisia od prostredia, v ktorom osoba žije. A to je dôvod, prečo o SM hovoríme, že má viacfaktorový pôvod.

Najviac ohrozená skupina

Sklerózou multiplex na svete trpí asi dva a pol milióna osôb. Náchylnejšie na toto ochorenie sú ženy. Globálne pripadá na tri postihnuté ženy len jeden muž. Ak však choroba prepukne v neskoršom veku, pomer sa vyrovnáva. Rozdiely existujú aj medzi rasami. Jedinci s bielou pokožkou trpia roztrúsenou sklerózou desaťkrát častejšie ako černosi a Ázijci. Častejší výskyt roztrúsenej sklerózy bol zaznamenaný v priemyselne vyspelých oblastiach a v miernom podnebnom pásme.

Začiatok ochorenia sa najčastejšie objavuje medzi 20. a 40. rokom života, hoci sa môže začať skôr i neskôr. Priemerný vek nástupu sklerózy multiplex je 30 rokov. Vo vzťahu k veku je výskyt choroby rovnaký na celom svete. Na základe všetkých týchto rozdielov je veľmi pravdepodobné, že skleróza multiplex nie je dedičná choroba, ale dispozícia sa v génoch zachováva. Ak sa takýto jedinec ocitne pod vplyvom zatiaľ neznámych faktorov životného prostredia, môže uňho ochorenie prepuknúť.


Mýty

o

skleróze

multiplex

Nie každý pacient so sklerózou multiplex stratí pamäť. Nie je pravda, že ženám s touto diagnózou sa neodporúča otehotnieť. Vybrali sme pre vás najväčšie mýty a fámy o skleróze multiplex:

1. Skleróza multiplex je neliečiteľná choroba

SM nie je možné zatiaľ celkom zastaviť, v súčasnosti dostupnou liečbou je však možné spomaliť a zmierniť prejavy ochorenia. Veľmi dôležité je začať liečiť ochorenie včas. Práve včasnou liečbou sa môže výrazne zlepšiť zdravotný stav pacienta a stabilizovať na takú úroveň, že pacient má menej atakov čo do počtu ročne, a aj menšiu závažnosť atakov.


2. SM nie je potrebné liečiť ihneď

Klinické štúdie preukázali, že SM môže spôsobiť 4-násobne väčšie škody v prvom roku jej trvania v porovnaní s neskorším obdobím. Ak sa pristúpi k liečbe ovplyvňujúcej ochorenie hneď po prvých klinických príznakoch, môže to výrazne oddialiť jej postup do ďalšieho ataku, a tým možného trvalého fyzického zneschopnenia pacienta, čiže invalidity.

3. Existuje pravdepodobnosť, že na sklerózu multiplex môžu ochorieť najbližší príbuzní? Je SM dedičná choroba?

Mnohé páry sa obávajú, že skleróza multiplex môže byť dedičná. Toto ochorenie sa však neprenáša automaticky z rodiča na dieťa. Ak má jeden z rodičov SM a rozhodne sa so svojím partnerom založiť si rodinu, u dieťaťa vzniká 1-2 % šanca, že sa u neho počas života toto ochorenie vyvinie. Výskyt ochorenia v rodinách je približne 10%.

4. Väčšina pacientov s SM skončí na vozíku

SM je progresívne ochorenie, ktorého priebeh vieme zatiaľ iba spomaliť. Z dlhodobého hľadiska neurologický deficit v priebehu desiatok rokov narastá. Ak sa pacient vôbec nelieči, pre poruchy chôdze približne polovica pacientov zostáva po 25 rokoch od začiatku ochorenia pripútaných na invalidný vozík.

5. Skleróza multiplex nie je bolestivé ochorenie

Skleróza multiplex bolí, niekoho viac a niekoho menej. Až 60% pacientov so sklerózou multiplex udáva nejaké bolesti. Bolesti sú častým prejavom ochorenia, hlavne pre postihnutie dráh citlivosti a bolesti, ako aj pre zvýšené napätie vo svaloch spôsobené postihnutím nervových dráh, ktoré nazývame spasticita. Táto bolesť je chronická, možno ju tlmiť liekmi proti bolesti, ako aj liekmi zo skupiny antiepileptík a liekmi na uvoľnenie napätia vo svaloch.

6. SM vylučuje možnosť mať dieťa

Ženy s SM nemajú vyššie riziko vývojových vád plodu a zvyčajne rodia zdravé deti a pôrod má pre ne rovnaké následky ako pre každú inú zdravú ženu. Tehotenstvo a pôrod neovplyvnia ochorenie z dlhodobého hľadiska. Taktiež SM nezvyšuje riziko tehotenských komplikácií z hľadiska plodu. Výskyt recidív pred tehotenstvom a po pôrode je približne rovnaký. Počas tehotenstva, dokonca už pred otehotnením je nutné vysadiť lieky ovplyvňujúce imunitný systém. Predtým, ako sa rozhodnete založiť si rodinu, vyhľadajte si dostatok informácií z dostupných zdrojov, od svojho lekára, pripadne známych. Tehotenstvo by malo byť plánovaným aktom.

7. SM má za následok stratu zamestnania

Napriek tomu, že skleróza multiplex má nepochybne dopad aj na pracovný výkon, mnoho pacientov s SM pracuje dlhé roky od diagnostikovania tohto ochorenia a každý deň bojuje predovšetkým s únavou, ktorá je jedným z prejavov SM. Zvážte, či oznámiť kolegom v práci, že ste chorý, najmä ak únava a nedostatok sústredenosti majú vplyv na váš pracovný výkon. Rozhodne však SM nie je dôvodom na ukončenie pracovného pomeru. Zistite si svoje práva a nároky v miestnej spoločnosti pre sklerózu multiplex.

8. SM ničí svaly a vylučuje možnosť cvičiť

SM nepostihuje primárne svaly. Postihuje nervový systém a prejavom narušenej nervovej inervácie je zníženie svalovej sily často spojenej s neprimeraním svalovým napätím, ktoré narúša správnu funkciu svalov. Pacientom s SM sa naopak odporúča pravidelné cvičenie, aby si udržali svalovú silu, koordináciu a zmiernili stuhnutosť svalov.

9. Priebeh SM je možné ovplyvniť dodržiavaním špeciálnej diéty

V súčasnosti nie je preukázané, že by nejaká diéta pomáhala liečiť SM. U pacientov s SM je vhodná diéta, ktorá nezaťažuje imunitný systém a je plne vyvážená z hľadiska zastúpenia výživných látok. Je vhodné zaradiť vo vyššej miere jedlá z rýb, zeleninu a ovocie.

10. SM neovplyvní pamäť

Skleróza multiplex môže vplývať na rôzne aspekty mentálnych funkcií. 40 až 60% pacientov má počas ochorenia tzv. poruchy kognitívnych funkcií, čo sa prejavuje hlavne poruchou koncentrácie, sústredenia, poruchou abstraktného myslenia a rýchlosti reakcií. Iba 5 % chorých trpí ťažkou poruchou pamäti - demenciou.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára